Skąd te haluksy (halluxy, paluch koślawy, hallux)

Drukuj

Haluks przed zabiegiemHaluksy (halluxy, paluchy koślawe, hallux) są chorobą cywilizacyjną dotyczącą przede wszystkim kobiet i wynikającą z noszenia butów na wysokich obcasach, nadwagi oraz stojącego trybu życia. Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy, czego skutkiem jest poszerzenie przedostopia i obniżenie poprzecznego łuku stopy, natomiast spiczasty kształt butów zwiększa ucisk na paluchPaluch koślawy - rentgen - potęguje to deformacje i ból. Pod wpływem zniekształceń zmienia się biomechanika stopy. Nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch nie jest już wystarczająco silnym punktem podparcia w czasie chodu, pogarsza się wytrzymałość struktur stabilizujących stopę, osłabieniu ulegają mięśnie. Przyczyną występowania tego zniekształcenia u kobiet jest słabsza budowa mięśniowo-więzadłowo-stawowa stopy kobiecej.Przyczyny koślawości palucha:
  • nieprawidłowa biomechanika pierwszego promienia stopy
  • nadmierna długość palucha - tzw. stopa egipska
  • wzmożona szpotawość I kości śródstopia
  • stopa płasko-koślawa
  • metatarsalgia
  • urazy
  • choroby układowe np. reumatoidalne zapalenie stawów

Paluch sztywnyNależy również pamiętać o istnieniu jeszcze jednego rodzaju haluksa, a mianowicie palucha sztywnego (hallux rigidus), którego przyczyny powstania są zbliżone do Paluch sztywny - zdjęcie rentgenowskieprzedstawionych powyżej, a wśród których uraz odgrywa bardzo często główną rolę, np. kopnięcie w twardy przedmiot. Objawia się bólem stawu śródstopno-paliczkowego palucha, sztywnością i związanym z tym ograniczeniem ruchu. W przeciwieństwie do palucha koślawego, paluch jest prosty, a nie skierowany do boku. Zmiana wyżej wymieniona dotyczy mężczyzn.
  Komentarze (518)
201. Po zabiegach
Dodane przez Bogusława, w dniu - 09-08-2010 13:24
We wrześniu 2009r.miałam operowaną prawą stopę.Gips przez 6 tygodni, zwolnienie lekarskie 4 miesiące.W sumie stopa wygląda dużo lepiej i nie boli, choć wyobrażałam sobie że będzie idealna. Ale lekarz sprowadził mnie na ziemię,bo miałam tak zdeformowaną,że to co zrobili to i tak graniczy z cudem.Dlatego zdecydowałam się na drugi zabieg.No i 12 lipca 2010r poddałam się operacji lewej stopy.Jeszcze mam gips.Chodzę o kulach, robię sobie zastrzyki przeciwzakrzepowe i cierpliwie czekam na zdjęcie gipsu.Uwierzcie -nie ma innej metody na usunięcie haluksów.Ja nie miałam drutów. W obu stopach mam śruby.I żyję nadzieją ,że bóle się nie powtórzą.Ci którzy odczuwają takie bóle wiedzą o czym mówię ,bo tego nie da się opisać.
202. Po zabiegach
Dodane przez Bogusława, w dniu - 09-08-2010 13:24
We wrześniu 2009r.miałam operowaną prawą stopę.Gips przez 6 tygodni, zwolnienie lekarskie 4 miesiące.W sumie stopa wygląda dużo lepiej i nie boli, choć wyobrażałam sobie że będzie idealna. Ale lekarz sprowadził mnie na ziemię,bo miałam tak zdeformowaną,że to co zrobili to i tak graniczy z cudem.Dlatego zdecydowałam się na drugi zabieg.No i 12 lipca 2010r poddałam się operacji lewej stopy.Jeszcze mam gips.Chodzę o kulach, robię sobie zastrzyki przeciwzakrzepowe i cierpliwie czekam na zdjęcie gipsu.Uwierzcie -nie ma innej metody na usunięcie haluksów.Ja nie miałam drutów. W obu stopach mam śruby.I żyję nadzieją ,że bóle się nie powtórzą.Ci którzy odczuwają takie bóle wiedzą o czym mówię ,bo tego nie da się opisać.
203. alternatywa jednak jest...
Dodane przez Justyna71, w dniu - 04-08-2010 01:15
Mario dziękuję ci za namiary na pana Borowskiego! Ciesze się ze odłożyłam sprawę operacji. Okazuje się że można czuć komfort w stopach i bez operacji.
204. woda utleniona, aparaty i inne smieszne
Dodane przez pacjentka juz bez haluksów, w dniu - 29-07-2010 12:07
NIE MA ŻADNEGO SKUTECZNEGO ŚRODKA NA POZBYCIE SIĘ HALUKSÓW OPRÓCZ OPERACJI !!!! 
Czy woda utleniona wyprostuje Ci palec? 
usunie wystającą kośc? Pomysl tylko... 
Oczywiscie ja nikogo do operacji nie zachecam, z haluksami da sie zyc!!!! 
Ja na szczescie juz ich nie mam od roku.
205. Amoniak
Dodane przez Elżbieta, w dniu - 26-07-2010 16:10
Kupiłam 20%roztwór wody amoniakalnej w Leroy-Merlin. Myślę że roztwór będzie prawidłowy. Mieszankę robię w niewielkiej ilości bez.pośrednio przed użyciem.
206. prosba
Dodane przez Ulka, w dniu - 26-06-2010 12:26
Prosze osoby po przebytej operacji haluksow metoda Kellera Brandesa o kontakt. 
Po jakim okresie czasu wrocila Panstwu pelna sprawnosc?  
Czy pozostaly jakiekolwiek ograniczenia? 
Jak przebiegala rehabilitacja? 
Pozdrowienia
207. dziekuje Pani "pacjentce"
Dodane przez Basia S., w dniu - 26-06-2010 12:22
....za informacje o fizykoterapii pooperacyjnej.Serdecznie pozdrawiam
208. Dodane przez pacjentka, w dniu - 23-06-2010 11:49
Zabiegów można mieć mnóstwo. Mnie zalecano przede wszystkim ćwiczenia oraz jonoforezę. 
Co do ćwiczeń to trwały 45-60 min. , cena 60 zł za jedno. Na samym początku rehabilitant rozćwiczył moje stopy poprzez przeróżne masaże, wyginanie palców, trudno to opisać i nie znam fachowych nazw.Ale już po jednych zajęciach dałam rade ubrać szpilki!Oczywiscie nie chodziłam w nich długo, w ogóle z obcasami dałam sobie spokój na ponad pół roku. 
Są tez ćwiczenia z dużą piłką, z gumami, z jezami, na urządzeniach, przy barierkach,  
na materacach, z piłeczkami, całe mnóstwo tego. A jonoforeza trwa ok 10-15 min 20 zł za zabieg na obie stopy , stopy smarują zelem voltaren i przypinaja jakieś elektrody. 
Oczywiscie rehabilitacja jest tez dostepna w ramach NFZ. Tylko ze zwykle potrzebna jest od zaraz a oni proponuja za kilka miesiecy. Mnie kazano czekac 4 mies, kolezance po operacji kolana 3!!!!! 
Trzeba isc do lekarza pierwszego kontaktu i poprosic o skierowanie do lekarza rehabilitacji. Iść tam z tym skierowaniem i zapisac się na wizyte. Podczas tej wizyty tenze lekarz rozpisuje jakie beda zabiegi. Następnie z tym rozpisanym isc do gabinetu rehabilitacji i pozapisywac się na zabiegi. A potem pozostaje czekac.Pozdrawiam serdecznie
209. rehabilitacja pooperacyjna
Dodane przez Basia S., w dniu - 22-06-2010 21:14
Jakiego rodzaju zabiegi rehabilitacyjne zlecano Paniom po operacji haluksow? 
Czy skierowanie bylo wystawiane z oddzialu?Rehabilitacja w gabinecie przyszpitalnym? 
Bardzo prosze o szczegoly i dziekuje. 
Pozdrawiam serdecznie
210. Dodane przez Natalia, w dniu - 21-06-2010 18:23
A jak to jest z 'odrastaniem' wady a może berdziej z ponowną deformacją? Bo chyba lekarz raczej kontroluje pacjenta tylko kilka miesięcy a potem zazwyczaj już znika, więc może im być cięzko ocenić długofalowe efekty? Ja widzę, po znajomych, że tak 50/50 się to udaje na długą metę ...
211. Dziekuję
Dodane przez pacjentka, w dniu - 16-06-2010 13:40
za odpowiedź. Ja miałam 10 godzin rehabilitacji, nic mi o tym nie mówiono.Może Pani zwróci się do rehabilitanta, może pokaże jak to rozćwiczyć.
212. odpowiedz
Dodane przez Basia S., w dniu - 15-06-2010 17:46
Paluchy stop wykonuja nastepujace ruchy: 
-zginanie podeszwowe 
-zginanie grzbietowe 
-przywodzenie 
-odwodzenie 
.....wlasnie z tym ostatnim mam problem gdyz po operacji wystapilo zniesienie ruchu odwodzenia,dlatego prosilam o podzielenie sie ze mna doswiadczeniami.
213. zoperowana
Dodane przez Magda, w dniu - 15-06-2010 15:22
Hej. Ja jestem 2 tygodnie po operacji haluksa , tylko że u mnie pojawiły sie nie przy dużym palcu a przy małych, jeśli ktoś ma taki problem to chętnie odpowiem na pytania.
214. Dodane przez pacjentka, w dniu - 14-06-2010 12:13
O co chodzi z tym odwodzeniem palucha? 
Jestem ponad 10 miesięcy po operacji  
a o czymś takim nie słyszałam. 
Proszę o odpowiedź.
215. problem z odwodzeniem palca
Dodane przez Basia S, w dniu - 11-06-2010 00:08
Dobry wieczor 
Mam pytanie odnosnie problemow z odwodzeniem palaca po operacji halluksow /7 tydzien/ 
Miesien odwodziciel palucha nie dziala - czy ktos ma podobne doswiadczenia?Czy funkcja powroci? 
Obecnie zakladam separatory miedzy palce na kilka godz dziennie i probuje cwiczen lecz towarzyszy im nadal bol. 
Pozdrawiam wszystkich wspolcierpiacych!
216. Dodane przez Justyna, w dniu - 27-05-2010 04:08
No właśnie ja jestem 2 lata po operacji i boję się, że będę miała znowu problem - widzę, że palce mi się krzywią. Na początku też miałam problemy ze zginaniem stawu. Wcześniej nie miałam dużych problemów z halluksami, np. jakichś niesamowitych bólów, ale już bardzo długo mi trochę przeszkadzały więc zdecydowałam się operować w CZMP w Łodzi. Operacja to nic takiego, ale osobiście uważam teraz, że nie warto od razu operować, jeśli nie ma wyraźnych problemów / osoba jest bardzo młoda - czasem wszystko wychodzi pięknie, czasem nie - rozmawiałam z kilkoma osobami po operacji i też to potwierdzają.
217. :)
Dodane przez Basia, w dniu - 26-05-2010 18:30
NmZc :) 
To ok, jak coś to dziś o godzinie 8 napiszę :)
218. Dodane przez zahipnotyzowana, w dniu - 26-05-2010 18:17
Dziękuję za zyczenia. Naprawde trudno jest mi powiedziec czy żałuję gdyż to jeszcze nie jest wszystko ustabilizowane. Na pewno nie bede sie juz wstydziła nosic japonek i butów na cienkim pasku, nikt mi sie juz nie bedzie gapił na stopy.spisałam twój nr gadu- gadu i puszcze Ci sygał.Pytaj jak bedziesz chciała ale wiesz metod operacji jest kilka ale na pewno pewne rady moga sie przydac.
219. :)
Dodane przez Basia, w dniu - 26-05-2010 18:11
Aha. To życzę żeby już Pani w pełni miała sprawną tą stopę i mogła już chodzić we wszystkich butach :)
A żałuje Pani tej operacji, czy wręcz przeciwnie ? ;)  
A i mam takie pytanko, czy jakbym miała jeszcze jakieś pytania, to mogłabym do Pani tu napisać albo jakoś skontaktować się ? :)
220. Dodane przez zahipnotyzowana, w dniu - 26-05-2010 17:13
Operacje miałam 31 lipca 2009 roku a do pracy wróciłam 22 września 2009. 
Było wtedy długo ciepło, ok 2 tyg w klapeczkach, potem baleriny a na zimę wszystkie buty musiałam kupić, stare były za małe.Na wiosne w czesc starych weszłam, czesc jest ciasnawa ale zakładam i cos tam dokupiłam ale już numer większe.Najpierw chyba chodziłam bardzo wolno, bo zawsze na przejściu dla pieszych byłam ostatnia, żle sie wsiadało i wysiadało z trammwaju, zle po schodach ale to mineło po paru tyg. Teraz jest w zasadzie dobrze , chodze na obcasach do 7 cm, z wyzszymi jest problem. Ponadto lewy duzy palec słabo sie zgina, jak wejde np na jakis kamyk to pojawia sie lekki bol, naprawde lekki i zle trzymam wtedy rownowage,pare razy o mało sie nie przewrociłam. Jesli bym biegała tylko na płaskim to nic by sie nie działo.Pa 
Pewno powinnam jeszcze cwiczyc ten palec a mnie sie nie chce i juz szkoda mi kasy na rehabilitacje prywatna, wydałam ponad 800 zł a panstwowo nie chce.
221. :)
Dodane przez Basia, w dniu - 26-05-2010 14:07
A jeżeli można wiedzieć, umie już Pani normalnie chodzić i wgl ? 
Czy nadal jeszcze po operacji to Panią boli i ma Pani opuchniętą stopę ? :)
222. Dodane przez zahipnotyzowana, w dniu - 26-05-2010 13:03
Pisząc,że jesteś bardzo młoda miałam na myśli to ,że nawet jak usuniesz teraz tak wcześnie to nie wiadomo co będzie dalej...bo wiesz chodzą wieści ze to moze odrastac...Moje znajome jedna usunęła 5 lat temu i dwie 3 lata temu, na razie mają spokój, u mnie nawet roku od operacji nie ma.
223. Odpowiedź :))
Dodane przez Basia, w dniu - 25-05-2010 18:34
Dziękuje bardzo że mi Pani odpisała :) 
Ja mam te haluksy po babci (bo ona też ma). Mam je od jakiś 5 lat i z roku na rok robią się większe no i bardziej bolą :(
Ja mam takie wkładki, z gumy między ten palec, ale kurcze to nawet w skarpetce mi wypaduje :upset  
Z tym moczeniem i stukaniem stup, to nie wiedziałam. Z chęciom przetestuję :grin :)  
No zdarza mi się tam wyskoczyć gdzieś w przyciasnych butkach :(  
Ale tak na co dzień to chodzę w trampkach i wygodnych adidasach :) O butach na obcasie nie ma mowy, bo mym przy pierwszym kroku zrobiła pięknego orła :grin :grin :zzz  
"Jesteś bardzo młoda, nie wiadomo co bedzie dalej..." - Myśli Pani że tak czy tak będę je miała kiedyś operowane ? :sigh  
Miałam wizytę na 24 maja, ale Panią doktor zalało :x A na tą wizytę czekałam około 6 miesięcy :upset Chcę do niej iść bo jest dobra, w tym co robi, no ale chyba znowu tyle będę musiała na wizytę czekać :(
224. biedulka
Dodane przez zahipnotyzowana, w dniu - 25-05-2010 09:38
Mnie haluksy zaczęły się odzywać dopiero po 20 roku zycia i to też musiałam mieć jakieś przyciasne buty żeby był ból.Naprawdę decyzję o usunięciu może podjąc tylko lekarz z Twoimi Rodzicami.Jesteś bardzo młoda, nie wiadomo co bedzie dalej... 
Może spróbuj na noc te "marciny", mocz stopy w solach, masuj te kostki, mnie tez pomagało jak w nie tak "stukałam" i noś wygodne buty choć zapewne i tak w takich chodzisz, w koncu masz tylko 15 lat. 
Co do butów po operacji, mnie przyniosła od razu do pokoju pani rehabilitantka oczywiscie odpłatnie 140 zł za parę.
225. Czy mi je usuną ?
Dodane przez Basia, w dniu - 23-05-2010 22:20
Witam wszystkich :) 
Mam takie pytanko do Was, mam 15 lat i też jak chyba wszystkie z Was tutaj piszących mam haluksy. 
Gdy mam zajęcia sks z piłki nożnej i mamy rozgrzewkę (5 kółek) to później już nie umiem kopnąć w piłkę a w domu nie umiem chodzić bo okropny ból który trwa aż do następnego dnia. :cry :cry  
Widać że coś jest nie tak z moją stopą, ale nie wiem, jak musi być, że tak powiem źle żeby ja operowali? Na jutro jestem umówiona na wizytę. Mogła by mi jedna z Was np opisać jak miała mocno ten palec "zniekształcony" ? 
Moje gg to: 10960078  
:) Za odpowiedz będę okropnie wdzięczna. Jutro po wizycie od razu napiszę co mi lekarz powiedział. 
Pozdrawiam  
gorącoo :) :) :)


Katalog stron internetowych