Skąd te haluksy (halluxy, paluch koślawy, hallux)

Drukuj

Haluks przed zabiegiemHaluksy (halluxy, paluchy koślawe, hallux) są chorobą cywilizacyjną dotyczącą przede wszystkim kobiet i wynikającą z noszenia butów na wysokich obcasach, nadwagi oraz stojącego trybu życia. Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy, czego skutkiem jest poszerzenie przedostopia i obniżenie poprzecznego łuku stopy, natomiast spiczasty kształt butów zwiększa ucisk na paluchPaluch koślawy - rentgen - potęguje to deformacje i ból. Pod wpływem zniekształceń zmienia się biomechanika stopy. Nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch nie jest już wystarczająco silnym punktem podparcia w czasie chodu, pogarsza się wytrzymałość struktur stabilizujących stopę, osłabieniu ulegają mięśnie. Przyczyną występowania tego zniekształcenia u kobiet jest słabsza budowa mięśniowo-więzadłowo-stawowa stopy kobiecej.Przyczyny koślawości palucha:
  • nieprawidłowa biomechanika pierwszego promienia stopy
  • nadmierna długość palucha - tzw. stopa egipska
  • wzmożona szpotawość I kości śródstopia
  • stopa płasko-koślawa
  • metatarsalgia
  • urazy
  • choroby układowe np. reumatoidalne zapalenie stawów

Paluch sztywnyNależy również pamiętać o istnieniu jeszcze jednego rodzaju haluksa, a mianowicie palucha sztywnego (hallux rigidus), którego przyczyny powstania są zbliżone do Paluch sztywny - zdjęcie rentgenowskieprzedstawionych powyżej, a wśród których uraz odgrywa bardzo często główną rolę, np. kopnięcie w twardy przedmiot. Objawia się bólem stawu śródstopno-paliczkowego palucha, sztywnością i związanym z tym ograniczeniem ruchu. W przeciwieństwie do palucha koślawego, paluch jest prosty, a nie skierowany do boku. Zmiana wyżej wymieniona dotyczy mężczyzn.
  Komentarze (518)
76. Dodane przez zahipnyzowana, w dniu - 12-10-2011 15:37
Jestem ponad 2 lata (30.07.2009) po operacji (prywatnie)oraz rehabilitacji. Tez kochałam i kocham nadal obcasy ale powoli o nich zapominam...Jeden dzien w obcasach a potem potworny ból i dwa dni w balerinach.Nie tego się spodziewałam.Stopa z rozmiaru 37-38 zrobiła mi sie 39-40.Na razie jedyny plus operacji to ,że bez zenady mogę załozyc japonki- tylko ile nosi sie japonki, dwa miesiace w roku, z innymi butami jest tragedia!!!!!
77. buty
Dodane przez Ola, w dniu - 12-10-2011 14:53
Tylko pytanie co znaczy odpowiednie obuwie? Bo ja osobiście lubię obcasy, do pracy niewielki, na wieczór wyższy. No i chyba nie po to robimy operację żeby później chodzić tylko w adidasach. Słyszałam, że najgorsze są nie obcasy a buty zwężane z przodu takie "szpice" (chyba lekarz mi to mówił ale nie jestem pewna). W każdym razie takich butów nigdy nie nosiłam (u mnie to dziedziczne). Myślę obcasy mogą być tylko but musi wygodny. Ja zawsze takie kupowałam, wygodne ze skóry (zresztą nie miałam nawet innego wyboru bo w innych było mi niewygodnie) Co o tym myślicie? Pozdr :)
78. haluks
Dodane przez marjo, w dniu - 12-10-2011 13:52
a mój lekarz powiedział,że nie można powtórnie dopuścić do haluksów.Tz. odpowiednie obuwie etc!!!!!!!!! Pozdrawiam
79. do aga
Dodane przez Ola, w dniu - 12-10-2011 09:14
Mój ortopeda powiedział, że jeśli operacja jest wykonana poprawnie to nie ma prawa wrócić
80. haluks
Dodane przez marjo, w dniu - 11-10-2011 20:48
Witam. Zabieg miałam 20 wrzesnia br.Dzisiaj mogę powiedzieć, że jest dobrze :) Chodzę nie najgorzej.Dzisiaj założyłam na jedną nogę kozaczka a na drugą sandałka z pięknym opatrunkiem, oby wyglądała ok :grin Paluch puchnie,wkładam klinika pomaga, nie boli.Blizna ok ,maść pomaga ale to tylko noga :x gimnastyka bardzo pomaga, boli. :cry Do Sylwestra zagoi się,Pozdrawiam Cierpliwości dla cierpiących :zzz
81. Blizny
Dodane przez Gosia, w dniu - 11-10-2011 19:23
Witam !! Mam 51 lat ,i po dwóch operacjach haluksów.Po pierwszej operacji minęło 11 miesięcy,a drugiej 8 miesięcy.Blizny są już mało widoczne .Smarowałam je /ale po zagojeniu /żelem contratubex,kupiłam w aptece.Opuchlizna utrzymuje się dosyć długo ,a poprawę widać najlepiej dopiero wyjęciu drutów nogi.Od początku mojej operacji pisałam dużo tutaj na forum .Dziewczyny mnie wspierały dobrym słowem.,i pocieszały mnie .Bo były i czasami są jeszcze dni ciężkie .Ale teraz mogę powiedzieć ,że jest coraz lepiej.Miesiące ćwiczeń ,masowań przyniosły efekty.Więc i tobie życzę cierpliwości .Pozdrawiam serdecznie. :)
82. 8 dni po operacji
Dodane przez Ola, w dniu - 11-10-2011 16:03
Witam wszystkich. Mam 28 lat i 8 dni temu miałam operację na haluksa w lewej stopie. Sama operacja ok, znieczulenie do kręgosłupa, którego nawet nie pamiętam po głupim jasiu więc zdaje się, że nic nie bolało :)Noga w gips a w paluchu drut. Później niestety przez pierwsze trzy dni bolało bardzo. Na drugi dzień po operacji puścili mnie do domu. Po trzech dniach ból mniejszy chociaż cały czas jestem na środkach przeciwbólowych, ale biorę ich coraz mniej. Dziś byłam zdjąć kilka szwów. Bardzo się tego bałam ale pan pielęgniarz ;) zrobił to bardzo delikatnie i prawie nie bolało. Noga nadal jest bardzo spuchnięta ale jakoś się z tym żyje. Za tydzień zdjęcie kolejnych szwów. Stopa wygląda jak u zombie :p ale paluch jest prościutki. Tylko tą kostkę trochę widać co prawda nie jakoś bardzo ale jednak. Nie wiem czy to jeszcze opuchlizna czy już zostanie. Ogólnie na razie wygląda to wszystko straszenie. Ciekawa jestem jak bardzo później widać blizny. Ci którzy są dłuższy czas po operacji nie napiszą jak to później jest z ta blizną. Pozdrawiam :)
83. haluks
Dodane przez marjo, w dniu - 11-10-2011 12:11
Witam.Ja smaruję maścią ładnie się goi,klinik zakładam na dzień bo mam wrażenie że palec za bardzo się zagina do środka.Od jutra mam laser i pole magnetyczne oraz gimnastyka w domu trochę boli.Pozdrawiam trzynaj się dzielnie :)
84. Po operacji.
Dodane przez Oleńka, w dniu - 10-10-2011 19:23
Mnie dziś bolało zdjęcie szwów. Na dodatek teraz cała noga mnie boli... Na chwilę obecną mam skorzystać z zabiegów laseroterapii i tyle. Żadnych szyn, klinów tylko but pooperacyjny, żadnych maści na miejsce po szwach, nic, nic, nic i do zobaczenia w listopadzie więc jeszcze trochę pocierpie w tym buicorze.  
 
Oby nam się wszystko dobrze goiło :) 
 
 
Pozdrawiam.
85. haluks
Dodane przez Marjo, w dniu - 10-10-2011 11:11
Zdjęcie szwów mnie nic nie bolało a bałam się bardzo.Było ich sporo Pani zrobiła to bardzo delikatnie.
86. Haluks
Dodane przez Marjo, w dniu - 10-10-2011 11:07
Witam. Chodzę w swoich osobistych sandałach zapinanych na paski z rzepami.Z bucika zrezygnowałam był zbyteczny dla mnie.Między palce wkładam klinik silikonowy ale nie zawsza.Szwy ładnie się goją.Pozdrawim :grin
87. Po operacji.
Dodane przez Oleńka, w dniu - 09-10-2011 14:33
Masz ten ortopedyczny but na rzepy? Musisz stosować coś do odwodzenia dużego palca (kliny,szyny)? Cieszę się, że wszystko idzie pomyślnie :) 
 
Ja jutro idę na zdjęcie szwów. 
Pozdrawiam.
88. haluks
Dodane przez Marjo, w dniu - 09-10-2011 11:12
Witam.Mam zdjęty gips i szwy.Chodzę w japonkach po mieszkaniu.Na spacery wychodzę w wygodnych butach zapinane na rzepy.Duży palec trochę oporny. Od 12.10 zaczynam zabiegi rehabiltacyjne.Jest nie najgorzej :grin Pozdrawiam
89. Po operacji.
Dodane przez Oleńka, w dniu - 30-09-2011 15:59
No to pięknie Marjo :) oby tak dalej choć nie wiem po co kolejny gips... no ale to lekarz decyduje :)  
 
Pozdrawiam
90. haluks
Dodane przez Marjo, w dniu - 28-09-2011 18:41
Witam. Jestem po wizycie u lekarza.Zmiana opatrunku.jest ok. Narazie ruszać palcami. Dalej mam bucik z gipsu,czekam na inny.Wyjęcie szwów za 10 dni.Pozdrawiam
91. haluks
Dodane przez Marjo, w dniu - 27-09-2011 15:08
Witam.Dzisiaj chodzę po mieszkaniu bez kul i też wychodzę do ogrodu, pogoda jest piękna.Pozdrawiam
92. Po operacji.
Dodane przez Oleńka, w dniu - 27-09-2011 13:45
Niestety link do buta został usunięty przez moderatora (nie doczytałam, że nie wolno zamieszczać). Ja na zakupach byłam po wyjściu ze szpitala :grin ale ból głowy zmusił do szybszego powrotu. Będzie dobrze, najważniejsze to w to wierzyć i ćwiczyć jak dojdzie do rehabilitacji. Na dzień dzisiejszy ja ruszam operowanym paluchem w miarę bez bólu :)  
 
Pozdrawiam i trzymam kciuki za dobre wieści po wizycie.
93. haluks
Dodane przez Marjo, w dniu - 26-09-2011 20:47
Witam.Zamówiłam bucika specjalnego po operacji haluksa.Podobno będzie mi potrzebny po zdjęciu bucika z gipsu.Bóle głowy były okropne :cry Na drugi dzień było ok.Opuchlizna schodzi opornie.W środę mam kontrolę u lekarza.Mam nadzieję że w niedługim czasie wyjdę na małe zakupy.Pozdrawiam
94. Po operacji.
Dodane przez Oleńka, w dniu - 26-09-2011 18:54
Gipsu nie mam i nie było mowy o tym w ogóle. Na dzień dzisiejszy pojawił się zespół popunkcujny (bóle głowy). Za dwa tyg zdjęcie szwów i dziś lekarz powiedział, że wchodzimy z rehabilitacją. Zalecenia learza to utrzymywanie rany w czystości, antybiotyki, zastrzyki przeciwzakrzepowe i odpoczynek :) 
Pozdrawiam.
95. haluks
Dodane przez marjo, w dniu - 25-09-2011 19:54
Witaj w klubie.Podobnie jest u mnie 6 dzień mam zrobiony bucik z gipsu i chodzę o kulach rochę na pięcie podpieram się.Dzisiaj zdjęłam bucik gipsowy dałam trochę powietrza aby lepiej zchodziła opuchlizna rany goją się dobrze,drutów nie miałam.Piszesz o buciku jaki to jest? Bo potem mam kupić sandałek za bardzo niewiem czy jest to konieczne ponieważ w tym buciku nie jest żle.Jak również coś mówiła mi lekarz o wkładkach to z tym się zdodzę.Też czytałam o aparacie Marciny. Mam wizytę w przyszłym tygodniu to się zapytam Napisz proszę o twoim buciku i jakie zalecenia dostałaś od lekarza prowadzącego.Pozdrawiam
96. Po operacji.
Dodane przez Oleńka, w dniu - 25-09-2011 14:29
Witam. Wczoraj wyszłam do domu ze szpitala po zabiegu. Zabieg odbył się 22.09 i był wykonany metodą Chevron. Znieczulenie dostałam w kręgosłup (nie bolało w ogóle). Po operacji, gdy znieczulenie puściło ból był do zniesienia, panie pielęgniarki proponowały środki przeciwbólowe ale to było zbędne. Najgrosze było leżenie płasko po zabiegu do następnego dnia. Na drugi dzień już kicałam o kulach do toalety, po południu otrzymałam bucik. Obrzęk stopy nie jest duży, generalnie na 3 dzień po zabiegu mogę chodzić bez kul, bólu nie ma. Nie żałuję decyzji poddania się zabiegowi :) Czekam na zdjęcie szwów i mam nadzieje na szybki powrót na basen :) 
 
Pozdrawiam wszystkich z halluksami, życzę szybkiego powrotu do zdrowia, a dla wahających się podjęcia słusznej decyzji. 
W razie pytań chętnie odpowiem i rozwieję wątpliwości.
97. haluks po operacji
Dodane przez Marjo, w dniu - 23-09-2011 23:36
Witam.Jestem 4 dni po zabiegu.Narazie mam but gipsowy i szwy które zdejmą mi za dwa tygodnie.Noga jest zawinięta ale czuję że mi puchnie.Jestem na tabletkach przeciwbólowych i zastrzykach w brzuch.Można wytrzymać.Czy ktoś moż mi doradzić czy po zdjęciu tego buta gipsowego muszę kupić specjalnego buta ortopedycznego i jakiego.Narazie chodzę o kulach.Pozdrawiam cierpiących po zbiegu :)
98. Dodane przez Mała, w dniu - 19-08-2011 23:20
Jak udasz się do prywatnej kliniki to zapłacisz.Ja miałam zupełnie bezpłatną, tylko wizyty u lekarza mnie poro kosztują.
99. Dodane przez obolała, w dniu - 19-08-2011 21:21
a to się płaci za tą operację?
100. Do Marty
Dodane przez Mała, w dniu - 15-08-2011 19:14
Daj sobie spokój z taka operacją, miałam taki problem jak Ty i teraz jest jeszcze gorzej.....


Katalog stron internetowych