Skąd te haluksy (halluxy, paluch koślawy)

Haluksy (halluxy, paluchy koślawe) są chorobą cywilizacyjną dotyczącą przede wszystkim kobiet i wynikającą z noszenia butów na wysokich obcasach, nadwagi oraz stojącego trybu życia. Noszenie butów na wysokich obcasach sprawia, że przednia część stopy jest bardziej obciążona przez co poszerza się, natomiast szpiczasty kształt butów powoduje ucisk i ból. Stopa deformuje się - paluch odchyla się do zewnętrznej części stopy, natomiast kości śródstopia do wewnętrznej. Z czasem zmianom chorobowym ulegają coraz wyższe partie nogi. Ale choroba ta także dotyka dzieci w wieku od 12 do 15 lat i u nich jest spowodowana zbytnią ruchomością stopy, a zwłaszcza okolic palucha.

Skąd te haluksy (halluxy, paluch koślawy, hallux)

Haluksy (halluxy, paluchy koślawe, hallux) są chorobą cywilizacyjną dotyczącą przede wszystkim kobiet i wynikającą z noszenia butów na wysokich obcasach, nadwagi oraz stojącego trybu życia. Wysoki obcas powoduje przeciążenie przedniej części stopy, czego skutkiem jest poszerzenie przedostopia i obniżenie poprzecznego łuku stopy, natomiast spiczasty kształt butów zwiększa ucisk na paluchPaluch koślawy - rentgen - potęguje to deformacje i ból. Pod wpływem zniekształceń zmienia się biomechanika stopy. Nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch nie jest już wystarczająco silnym punktem podparcia w czasie chodu, pogarsza się wytrzymałość struktur stabilizujących stopę, osłabieniu ulegają mięśnie. Przyczyną występowania tego zniekształcenia u kobiet jest słabsza budowa mięśniowo-więzadłowo-stawowa stopy kobiecej.

Przyczyny koślawości palucha:

Paluch sztywny Należy również pamiętać o istnieniu jeszcze jednego rodzaju haluksa, a mianowicie palucha sztywnego (hallux rigidus), którego przyczyny powstania są zbliżone do Paluch sztywny - zdjęcie rentgenowskieprzedstawionych powyżej, a wśród których uraz odgrywa bardzo często główną rolę, np. kopnięcie w twardy przedmiot. Objawia się bólem stawu śródstopno-paliczkowego palucha, sztywnością i związanym z tym ograniczeniem ruchu. W przeciwieństwie do palucha koślawego, paluch jest prosty, a nie skierowany do boku. Zmiana wyżej wymieniona dotyczy mężczyzn.

Haluksy (halluxy) - leczenie

Leczenie zależy od postaci zniekształcenia, dolegliwości, wieku, a także zawodu chorego. Leczenie nieoperacyjne obejmuje wkładki ortopedyczne, ćwiczenia korygujace, fizykoterapię i farmakoterapię. Przy dużych dolegliwościach wynikających rozwoju miejscowego stanu zapalnego (zapalenie kaletki maziowej) zaleca się, zakładany pod pończochę, ochraniacz z mikrogumy w kształcie ósemki i miejscową farmakoterapię. Jeżeli dolegliwości bólowe i zniekształcenie są znaczne, a metody nieoperacyjne mało skuteczne zaleca się leczenie operacyjne.

Stopa po zabiegu Rodzaj zastosowanej techniki operacyjnej zależy od stopnia deformacji palucha i pozostałych elementów stopy, o których nigdy nie należy zapominać. Mnogość technik operacyjnych pozwalałaby wyciągnąć wniosek o ich małej skuteczności. Na szczęście nie jest to prawda. Stosowane w ostatnich latach metody operacyjne, takie jak osteotomia Chevron, osteotomie klinowe, półkoliste, a zwłaszcza metoda Scarf z uwzględnieniem plastyki tkanek miękkich daje dobre iPaluch koślawy po zabiegu - rengen długotrwałe wyniki leczenia. Zaletą popularnej obecnie metody Scarf, jest możliwość wczesnego obciążenia operacyjnej kończyny oraz stabilne zespolenie odłamów pozwalające na leczenie bezgipsowe. Pacjenci w bardzo krótkim czasie od operacji (2-3 doby) mogą obciążyć stopę korzystając, do chodzenia, z butów pooperacyjnych. Po około 6 tygodniach pacjenci powracają do chodzenia w obuwiu codziennym. Należy pamiętać, że każda technika operacyjna ma swoje wskazania, przeciwwskazania, jak również wady i zalety.

Metoda Scarf, choć daje w ponad 70% przypadków gwarancję trwałości efektów terapeutycznych, jednakże zastosowanie jej do wszystkich przypadków z pewnością wszystkich nie zadowoli i nie da oczekiwanych rezultatów. Po zabiegu stosuje się fizykoterapię i ćwiczenia, które pozwalają na szybkie uzyskanie sprawności.

Haluksy (halluxy) - leczenie

Kiedy zniekształcenie nie jest duże i bardzo uciążliwe zaleca się stosowanie wkładek ortopedycznych - międzyplacowych wkładek korygujących, wkładek unoszących przodostopie i ćwiczeń korygujących. Natomiast jeżeli zniekształcenie jest już znaczne lub ból jest bardzo dolegliwy stosuje się korekcję operacyjną. Jedną z metod operacyjnych jest metoda Scarf z plastyką tkanek miękkich stawu palucha. Dają one dobre i długotrwałe wyniki leczenia. Zaletami tej metody jest leczenie bezgipsowe po operacji. Obciążenie stopy i samodzielne chodzenie jest możliwe od drugiej doby po zabiegu. Stosuje się fizykoterapię i ćwiczenia, które pozwalają na szybkie uzyskanie sprawności. Po 6 tygodniach pacjenci powracają do chodzenia w obuwiu codziennym.

Jak zapobiegać halluxom

Aby uniknąć halluxów należy:

Haluksy (halluxy) - dolegliwości

Chorzy zgłaszają się zwykle po wielu latach od wystąpienia pierwszych dolegliwości - powodem jest coraz większe nasilenie dolegliwości stopy, również pozostałych palców. Pojawia się coraz częściej stan zapalny wokół uwypuklenia I kości śródstopia (ból, zaczerwienienie, zwiększone uwypuklenie) wynikających z podrażnienia kaletki maziowej tam właśnie umiejscowionej. Z upływem czasu pojawiają się nowe dolegliwości:

Wszystkie wyżej wymienione dolegliwości są potęgowane poprzez ucisk obuwia. Dalszy rozwój zmian, czyli przerwanie błędnego koła, może być tylko leczone operacyjne.

Jak pisać halluxy, haluksy, halluksy czy haluxy (paluchy koślawe)

Oczywiście halluxy, z łaciny paluch to właśnie hallux jest to leżący najbardziej przyśrodkowo i najsilniejszy palec stopy, stanowiący dla niej znaczną podporę. Paluch, podobnie jak kciuk, posiada jedynie dwa paliczki.

Metatarsalgia

Metatarsalgia - dolegliwości w okolicy podgłowowej II - IV kości śródstopia od strony podeszwowej stopy.

Palce młotkowate

Palce młotkowate - termin ten jest używany do opisywania dwóch rodzajów deformacji. Pierwsza z niech dotyczy zmian w stawie między paliczkowym bliższy (PIP) palcy stóp o charakterze nadmiernego zgięcia w stawie PIP. Zmianą zazwyczaj są objęte II i lub III palec. Owe nadmierne zgięcie w stawie PIP może być utrwalone i wtedy, jest nie korygowalne biernie a jedynym leczeniem jest leczenie operacyjne, lub jest nie utrwalone i daje się korygować biernie a w leczeniu stosujemy metody zachowawcze i ew. operacyjne. W tym rodzaju deformacji z upływem czasu zmianami objęty zostaje również staw sródstopno-paliczkowy który zazwyczaj ustawia się w pozycji nadmiernego wyprostu. Przyczyną dolegliwości są bolesne modzele na grzbietowej powierzchni palca na wysokości stawu PIP. W przypadku drugiego rodzaju deformacji zmiana lokalizuje się w stawie między paliczkowym dalszym (DIP) a polega na jego nadmiernym zgięciu. Bolesne modzele tworzą się wówczas na końcu palca zaraz poniżej paznokcia po stronie podeszwowej. Leczeniem jest zabieg operacyjny. Obie deformacje często występują łącznie i wtedy zaciera się wyraźna granica pomiędzy nimi.

Stopa egipska

Stopa egipska - stopa z nadmiernie długim paluchem.

Co to jest kaletka

Woreczkowaty twór wypełniony śluzowatą zawartością, powstaje w miejscach gdzie występuje tarcie oraz na skutek ucisku obuwia, mikrourazów czy odmrożeń.

Osteotomia Chevron

Osteotomia Chevron - rodzaj osteotomii wykonywany w niektórych przypadkach palucha koślawego. Osteotomia jest dokonywana w obrębie głowy I kości śródstopia.

Metoda Scarf

Metoda Scarf - rodzaj osteotomii wykonywany w przypadku palucha koślawego. W swoim kształcie przypomina literę Z. Daje dobrą stabilizację odłamów kostnych i pozwala na wczesne rozpoczęcie obciążania operowanej kończyny.