Skąd te haluksy (halluxy, paluch koślawy)

Drukuj

Haluks przed zabiegiemHaluksy (halluxy, paluchy koślawe) są chorobą cywilizacyjną dotyczącą przede wszystkim kobiet i wynikającą z noszenia butów na wysokich obcasach, nadwagi oraz stojącego trybu życia. Noszenie butów na wysokich obcasach sprawia, że przednia część stopy jest bardziej obciążona przez co poszerza się, natomiast szpiczasty kształt butów powoduje ucisk i ból. Stopa deformuje się - paluch odchyla się do zewnętrznej części stopy, natomiast kości śródstopia do wewnętrznej. Z czasem zmianom chorobowym ulegają coraz wyższe partie nogi. Ale choroba ta także dotyka dzieci w wieku od 12 do 15 lat i u nich jest spowodowana zbytnią ruchomością stopy, a zwłaszcza okolic palucha.


  Komentarze (290)
1. Dodane przez Agnieszka15013@wp.pl, w dniu - 11-12-2011 12:31
Witam kochani.Mam do sprzedania na gwarancji masażer do stop po operacji haluksa i nie tylko.Moj maill agnieszka15013@wp.pl
2. Do heleny...
Dodane przez Gosia, w dniu - 30-11-2011 14:12
Witam serdecznie!Jestem po operacji już rok...albo tylko rok.Miałam operowane dwie stopy,nie razem ,ale w odstepie trzech miesięcy.Pierwsza goiła się szybko,i opuchlizna schodziła szybko.Druga natomiast puchła dłużej,bardziej mnie bolala .Trwało to prawie trzy miesiące.Robiłam okłady z lodu ,tak często ,jak stopa puchła,czasami piekło w środku.Okłady pomagały.Smarowałam też żelami lioton 1000.Ale mimo puchnięcia chodziłam,ćwiczyłam stopy ,i masowałam aby limfę odprowadzić z niej.Mineło dopiero od operacji dwa tygodnie ,więc musisz uzbroić się w cierpliwość.Taka operacja to duża ingerencja w nasze stopy i kości.Życzę powodzenia i nie zamartwiaj się bo napewno będzie dobrze,tylko cierpliwości.Pozdrawiam.
3. operacja halluksow
Dodane przez helena, w dniu - 29-11-2011 19:20
Miałam operację na 2 nogi.Operacja była 9 listopada pod poznaniem.Prawa noga boli caly czas i jest jak bańka.Mam wstawione plytki tytanowe.Nie wiem kiedy moge cwiczyć,boję się,że te paluchy bedą cały czas sztywne
4. Dodane przez aga, w dniu - 31-05-2011 13:17
Witam trzy miesiące temu maiłam operacje na haluksa w prawej nodze metoda ( o ile dobrze przeczytałam z wypisu) to połączenie Hohmann - Silver - McBirde. Lekarz przed operacja niestety poinformował mnie tylko tyle że palec zostanie wyprostowany i będzie wszystko ok. zaufałam bo u nas uchodzi za dobrego specjalistę o których tak trudno dzisiaj! Obecnie nie narzekam palec prosty, bólu nie było wielkiego tylko dziwne uczucie czasem w nodze ponieważ mam trzy druty, które maja zostać osunięte po upływie 8 miesięcy!! Po 2 miesiącach w zasadzie mogłam już w miarę normalnie chodzić, jedyna przeszkoda była delikatna opuchlizna która uniemożliwiała ubranie buta w normalnym rozmiarze ale balerinki rozmiar większe załatwiły cały problem! :) Dodam że mam 25 lat a haluks który miałam był niestety ogromny , nastąpiło skrzywienie palca i ogólnie nie wyglądało to dobrze! Przypadłość ta odziedziczyłam po mamie, w jej rodzinie praktycznie maja wszyscy, dodatkowo z pewnością buty na wysokim obcasie sprawiły że musiałam poddać się zabiegowi! Jeśli ktoś wie coś więcej o tym połączeniu metod bardzo proszę o informacje jak wygląda usuniecie tych drutów i jaka jest skuteczność!! :grin :)
5. cholerne halluksy
Dodane przez Kasia, w dniu - 14-05-2011 12:56
mam 18 lat a haluksy odkąd pamiętam. Nigdy nie chodziłam na obcasach bo po prostu sprawia mi to ból. Haluksy ma też moja mama i tata. Wiem na pewno że nie mam ich od chodzenia na obcasach itp. Poza tym bardzo wstydzę się wyglądu moich stóp to jest koszmarne... Mój chłopak namawia mnie do operacji ale ja się trochę boję, poza tym nie wiem czy będę miała wystarczająco pieniędzy na ich leczenie i rehabilitacje. Na razie myślę o kupieniu aparatu, może coś pomoże...
6. jestem po operacji
Dodane przez Izabela, w dniu - 03-03-2011 14:24
Witam wszystkich, 
 
Mam 27 lat i halluksy odkąd pamiętam (duże halluksy ma też mój tata, jego rodzeństwo, miała babcia). Na pewno to nie od chodzenia w szpilkach, bo do 24 roku życia chodziłam zawsze w płaskich butach, a halluksy i tak miałam. Jak zaczęłam chodzić trochę w obcasach, ale niezbyt wysokich, to dolegliwości się nasiliły - ciężko powiedzieć, czy od obcasów, czy po prostu od tego, że deformacja cały czas się posuwała albo od tego, że eleganckie buty jednak są sztywne i ucisk na wystający haluks powoduje ból. 
 
W lewej stopie miałam halluks bardziej zaawansowany, bolało ostatnio bardzo, nawet jak chodziłam w kapciach albo gdy siedziałam na kanapie i nie ruszałam stopą. Oprócz halluksa - trzy palce młotkowate (II, III i IV) - rozpoznanie: wrodzona deformacja stóp na koślawo. Jak chodziłam do ortopedów, mówili że tylko operacyjnie da się u mnie cokolwiek poprawić, bo było już zbyt zaawansowane na wkładki itp., jednak radzili poczekać aż zacznie boleć. No i zaczęło w 2008 roku (wcześniej też pobolewało, ale bez porównania). Operację lewej stopy miałam w styczniu 2011 r., w szpitalu Enel-Med, refundowana przez NFZ (operacja, pobyt w szpitalu i pierwsza zmiana opatrunku), kolejne zmiany opatrunku już płatne. Znieczulenie w kręgosłup nie bolało. Po operacji opatrunek i bandaż, bez gipsu, i but (orteza) do chodzenia, oczywiście kule. 
 
Była to operacja Silver-Van Ness i osteotomia Weilla II, III i IV kości śródstopia - kości palców zostały przecięte mniej więcej w połowie stopy i złożone na nowo, bo deformacja obejmowała całe kości śródstopia (od ich podstaw). Duży paluch z halluksem był cięty w dwóch miejscach. We wszystkie 4 palce włożone zostały druty (od ich szczytów do połowy stopy lub dalej). 
 
Po operacji bolało mocniej przez 3 dni, leki przeciwbólowe pomagały, tylko w nocy ból się nasilał. Zastrzyki w brzuch przez 3 tyg. (myślałam, że nie dam rady sama ich robić, ale wystarczyło zacząć i nie było tak źle). Potem już z górki, jednak przez 1,5 tygodnia potrzebowałam stałej opieki i pomocy w najprostszych czynnościach, jak zrobienie herbaty, bo stopa była tak spuchnięta, że nie mogłam na nią stawać, więc chodziłam o kulach na jednej nodze. Stanąć na lewą nogę mogłam dopiero po 2 tyg. od operacji. Po tym jak mogłam już na nią stawać, szybko zaczęłam chodzić po domu o 1 kuli, a z czasem bez ich pomocy. 
 
Dziś minęło już 6 tyg., jutro wyjmują mi druty, jeszcze 2 tyg. na rozchodzenie i wracam do pracy. Obawiałam się tak długiego zwolnienia lekarskiego i siedzenia w domu, ale teraz wiem, że 8 tygodni jednak było w moim przypadku minimum (może ze względu na to, że mam aż 4 druty), wcześniej nie dałabym rady wrócić do pracy. 
 
Dodam, że mam też od zawsze wadę postawy (m.in. skolioza), a to podobno wszystko się ze sobą łączy - od krzywego kręgosłupa krzywią się stopy, źle rozkłada się ciężar ciała i stopa stając opiera się na środkowych kościach zamiast na zewnętrznych itd. Przez to robią mi się odciski na poduszce stopy (na środku). Także żeby pozbyć się halluksów i innych wad stóp nie wystarczy zrobić operację, potrzebna jest cała rewolucja - ćwiczenia korekcyjne na kręgosłup i cały szereg działań zapobiegających nawracaniu wad. Podobno świetne są wkładki do butów, ale takie robione indywidualnie - komputerowo badane jest ułożenie stopy i do tego dobierane są i robione na wymiar wkładki. Kosztują one sporo, bo ponad 200 do 300 zł za jedną! I kolejny minus to to, że są duże i nie w każdy but wejdą. Ja jednak zainwestuję w nie, jeśli ortopeda to zaleci. 
 
Pozdrawiam 
Izabela
7. Ankieta
Dodane przez Martyna, w dniu - 20-02-2011 21:57
Piszę pracę na temat wyników leczenia operacyjnego i zachowawczego halluksów, potrzebuję w dalszym ciągu osób do wypełnienia ankiety, mój email to martyna_23@op.pl . Nie będę tutaj wklejała adresu ankiety ponieważ nie mogę tego zrobić, mogę ją podesłać na maila, w zamian oferuję ocenę zaawansowania wady na podstawie jej wyników. 
 
Pozdrawiam, 
Martyna :)
8. co robić?
Dodane przez Marta, w dniu - 14-12-2010 12:53
witam :) tyle tu różnych opinii, że sama nie wiem co zrobić,czy zacząć od tych wkładek, a potem zdecydować się na zabieg, czy nie czekać i decydować od razu.Mam 22 lata haluksy mam od 14 roku życia, zgadzam się nie są od żadnych obcasów bzdura! miała je moja babcia, ma je też moja mama.Początkowo nie zwracałam na nie uwagi, bo sądziłam że to genetyczne i po prostu mam je po mamie,wkrótce zaczął się ból okropny, czasem nie do wytrzymania w pracy wymagającej chodzenie masakra :cry i oczywiście wygląd stóp, których zawsze się wstydzę zwłaszcza latem, nie wspomnę jak trudny jest zakup wygodnych butów dla nas osób , które mają ten problem. Pozdrawiam i proszę o poradę  
gdyby ktoś chciał podzielić się ze mną swoją wiedzą to proszę napisz moje gg 20083374
9. operacja haluksa
Dodane przez Ania, w dniu - 13-12-2010 20:35
Witam,  
 
czy mogę prosić o informację na temat operacji haluksa w Otwocku na NFZ? 
Jak jest przeprowadzona operacja, czy w znieczeluniu czy pod narkozą? 
Czy halux odrasta? 
Jacy lekarze tam operują? 
 
Będę wdzięczna za maile. 
mail: aniac27@wp.pl 
pozdrawiam 
 
ANIA :? :cry :sigh
10. Dodane przez Paulina, w dniu - 06-11-2010 20:51
Mam 15 lat , prawie 16 ... Mam te haluksy ;/ Najpierw rósł mi w lewej stopie a teraz na prawej , ból jest nie do wytrzymania...ciągle to rośnie, boję się operacji, ponoć 2 tygodnie z łóżka nie można zejść , a chodzić o kulach... ślady po operacji i wgl. nie wiem co robić ... ! :?
11. smutek
Dodane przez niusia, w dniu - 24-10-2010 15:27
Hej ja mam 12 lat i już mam haluksy :( Jak idę do szkoły to normalnie utykam na nogi.Ledwo chodzę.Na szczęście mam zwolnienie z w-f do końca roku.Mnie ortopeda też chciał skierować na operację.Jednak potym się rozmyślił i zalecił mi żebym kupiła osbie buty ortpedyczne i już je mam.Pozatym ja mam jeszcze płaskostopie,okrągły kręgosłup krzywe zęby :(.Normalny koszmar.No pozdrawiam wszystkich co mają haluksy.I też tak cierpią.
12. Dodane przez załamana, w dniu - 05-10-2010 19:49
ja mam gigantyczne haluksy , zauważalne juz od dziecka, mało tego- one sa po wewnetrznej i zewnetrznej sopie. i mam płaskostopie poprzeczne, moje stopy to jakis koszmar!!!!!!!!!!!!!!
13. Haluksy
Dodane przez Kasia, w dniu - 05-10-2010 19:21
Masakra, nigdy nie zapomne jak będąc mala dziewczynka - miałam około 8,9 lat-p stałam w szkole u pielegniarki na badanich ,a ona patrząc na moje stopy zapytała ,czy mnie te male wystające kostki bola . Nie potrafie zrozumiec dlaczego ta kobieta nie dała mi skierowania do ortopedy , tylko zakończyła temat. Skąd takie dziecko ma wiedziec ,co to jest .Zaczęlo mi to przeszkadzac jak w wieku ok.15 roku zycia zaczęlam odczuwac ból, teraz czasami mam taki ból,ze nie wiem co robic.A moje stopy -sa paskudne!!! nienawidze ich!!! Jeden doktor, jak powiedziałam ,że chce sobie operacje zrobic odpowiedział - dziecko , Ty taka ladną buzie masz, a tu takie brzydkie stopy , i przepisał mi jakis plastikowy aparat , na który juz jest zbyt pózno. Nienawidze, jak mi kazdy wpaja, że to z butów na obcasie!!!! od niemowlakia nosiłam szpiczaste szpile na 10 cm obcasie może co ?!!! masakra!!! i dlaczego spotkałam okolo 6 znajomych - co jest wazne- PISZE TYLKO O PŁCI MĘSKIEJ !! i nie sądze,żeby oni przebierali sie za kobiety i nosili szpilki !!! NIENAWIDZE SWOICH STÓP!!!!!!! :( :cry :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
14. Dodane przez Anka, w dniu - 21-06-2010 18:26
@Karolina: Operuj kiedy będziesz musiała, miałam operację na Saszerów w Wawie na 1 stopę i dziadostwo wróciło, nikt Ci nie da gwarancji a sobie zmarnujesz kupę czasu :/
15. :(
Dodane przez karolina, w dniu - 18-06-2010 21:14
witajcie. Mam 24 lata i mam halluksy. Pojawiły sie około15 roku życia. Nigdy nie chodziłam na obcasach, nie mam żadnej koślawosci nog ani innych wad. Halluksy pojawiły sie gady nagle skoczyłam ze wzrostem, no i moje stopy też szybko urosły i przestały miescić sie bucie. Ile wynosi koszt takiej operacji??
16. haluksy
Dodane przez ewa, w dniu - 17-06-2010 17:02
ja idę na operację haluksa 1 lipca 2010 bardzo się boję
17. Po zabiegu
Dodane przez Bozena Wlodarczyk, w dniu - 26-04-2010 15:19
Jestem 7 tygodni po zabiegu u p.dra Zwinczewskiego.Polecam wszystkim te metode leczenia haluxow.Przez 1-szy tydzien jest troche bolu ale uwazam ze warto troche pocierpiec,zeby moc potem wlozyc kazdy bucik(nie ortopedyczny ale zwyczajny)i aby dobrze i bez bolu chodzic.Po zabiegu odczuwalam z kazdym dniem wyrazny stopniowy powrot do zdrowia.Teraz w 7 tygodni po - normalnie chodze. Namawiam na ten zabieg wszystkie kolezanki z halluxami.Czytelniczki tego komentarza tez. Naprawde warto!!!!
18. do załamanej
Dodane przez Ania, w dniu - 31-10-2009 06:18
Jeśli nie bolą Cię stopy to tylko Twój wstyd Ci przeszkadza w grze...
19. halluksy
Dodane przez starucha, w dniu - 28-10-2009 17:20
Do Kasi!Słuchaj Kasieńko, a nikt Cię nie wychował?Twoja Babcia też jest lub "będzie staruchą" i Twoja Mama( teraz zapewne młoda, ale kiedyś też będzie, no i Ty Dziecko też będziesz staruchą , a może ładniej - starszą panią. A co do tematu halluksów - czy ktoś słyszał o metodzie p. Jerzego Czernego? ( masaże limfatyczne). Martwi mnie jedno , że jeden lekarz nie chce operować halluksów jeżeli jest płaskostopie poprzeczne, a drugi nie widzi żadnego problemu? To denerwujące. Może wypowie się jakiś lekarz?!
20. halluksy
Dodane przez haluksiara, w dniu - 27-10-2009 23:28
Na haluksy " pracuje " wiele czynników- od genów począwszy, a na niewłaściwym obuwiu skończywszy. Ja tak mam, ale na operację się nie decyduję. Halluks i tak odrośnie, a źle przeprowadzona operacja sprawi, że zostanę kaleką do końca życia, tym bardziej, że mam też płaskostopie poprzeczne. Haluksy tak mnie nie bolą ( kłopot z butami!!!!!!!!!), jak palce młoteczkowate i zachodzące na siebie ( to jest ból czasem nie do wytrzymania), a na dodatek modzel straszny na stopie. Mam już wszystkie wkładki i "urządzenia" na stopy - pomaga na chwilę, nie można chodzić bez bólu w butach dłużej niż godzinę ( chodzę w szerokich klapach w domu i w pracy).
21. Dodane przez Załamana, w dniu - 23-10-2009 22:45
Dopiero teraz zaczęłam szukać w internecie czegoś o haluksach. Wiem, że dawno tu nikt nie pisał ale mam nadzieję, że to ktos jeszcze przeczyta i mi cos poradzi. Mam 15 lat i mam haluksy. Uwielbiam grać w piłkę nożną i trener namawia mnie już od 2 lat żebym poszła do niego do klubu. Bardzo bym chciała ale wstydzę się swoich nóg. Wyglądaja okropnie. Chciałam iść do lekarza ale ciotka jest pielęgniarką i powiedziała, że w moim wieku to i tak nawet po operacji wszystko odrośnie i bede sie tylko męczyła nie wieadomo ile z nogami w gipsie. Zrobie wszystko żebym mogła to usunąć i móc grać w piłkę.! POMOCYYY .!!
22. jutro operacja na Barskiej w W-wie
Dodane przez Aga, w dniu - 14-09-2009 18:36
jutro operacja, lek. zniechęca mnie do operowania 2 halluksów naraz, a ja nie mogę iść kolejny raz na zwolnienie. Prawa stopa jest b. zniekształcona - ma być drut i gips. Lewa chyba opatrunek jesli lek. zgodzi się. Obawiam się bólu znieczulenia, pooperacyjnego, to mój 1 raz w szpitalu. Trzymajcie kciuki.
23. Dodane przez Dolores, w dniu - 28-08-2009 19:08
Jestem dwa dni po operacji halluksów we Wrocławiu. Metoda silvera, bez żadnych drutów ani gipsu. Sam zabieg przebiegł bezproblemowo, teraz pobolewa mnie noga, poruszam się w specjalnym buciku i z kulami. Cieszę się że się pozbyłam tego dzidostwa. Za 6 tygodni mam wrócić do pełnej sprawności. Dodam że u halluksy są genetyczne, nigdy nie chodziłam na obcasach ani w butach ze szpicami.
24. OPERACJA HALUKSOW
Dodane przez ANIA, w dniu - 30-06-2009 16:27
Proszę osoby, ktore mialy operacje na haluksy o napisanie po jakim czasie od operacji można poddac się następnej operacji drugiej stopy i po jakim czasie można wrocic do pracy fizycznej z duzym wysiłkiem pozdrawiam
25. Dodane przez daria, w dniu - 24-06-2009 21:10
boli wyciaganie drutów??a i czy boli znieczulenie w kregosłup :? :?


Następny >
Katalog stron internetowych